alphaservis OPRAVY DOMÁCÍCH SPOTŘEBIČŮ
volejte
465 322 747
volejte
777 765 501

Jak vybírat spotřebiče

   O tom jak vybírat spotřebiče pro domácnost bylo již řečeno, napsáno nebo odvysíláno mnoho chytrých,·výjimečně i·zasvěcených, ale často tendenčních příspěvků jako skryté reklamy jednotlivých obchodníků a značek. My nejsme zaplacené "Rady ptáka loskutáka" a jemu podobná reklamní média, které Vám téměř "nezávisle" servírují to, co inzerent zrovna potřebuje prodat a tak ačkoli je těžké nezkouznout k nezaujatým hodnocením a radám,·pokusíme se o shrnutí základních parametrů, které by pro budoucího uživatele mohli být užitečné.

Cena je až na prvním místě?

   Na úplném počátku je dobré se o ceně trochu zmínit. Ne snad proto, že by Vás cena hned jednoznačně nasměrovala k cíli a nebylo co řešit, ale je to rozhodně jedno z vodítek, které ledacos napovídá o použitých technologiích, materiálech, vybavení nebo i dílenském zpracování. Nenechte se pomýlit neuvěřitelnou nabídkou! Ješte stále platí, že každá sranda něco stojí. V posledních letech jsou výrobci pod tlakem spotřebitelů a ceny domácích spotřebičů neustále klesají. To je také důvod, proč výrobce hledá nové postupy a materiály, které vstupují do výroby a zlevňují finální výrobek. U levných výrobků je pak pravidlem, že se v případě poryuchy nevyplatí opravovat, protože nejsou dostupné jednotlivé součástky, ale tzv. komplety, které zlevňují výrobu, ale prodražují pozáruční servis.

Jak je to se spotřebou?

   V současnosti nejsledovanější parametr u domácích spotřebičů Vám udává kolik Váš domácí služebník "papá". K porovnání tohoto parametru slouží tzv. energetický štítek. V českých zemích se energetické štítky začaly objevovat od roku 1995, ale v legislativě byly štítky zavedeny až v roce 2000. V roce 2011 dochází k inovaci jak grafické tak i obsahové. U chladniček a mrazniček jsou nově hodnoty spotřeby v kWh uváděny za rok, u myček nádobí a praček štítek udává spotřebu vody a energie na cyklus mytí nebo praní. Ze štítků zmizí nejnižší energetické třídy a stupnice bude končit u třídy D, zároveň jsou rozšířeny o úspornější A+, A++ a A+++, které většina výrobců již delší dobu používá. Až se budete rozhodovat mezi přístroji s rozdílnou energetickou třídou, uvědomte si, že vždy se jedná o návratnost investice, tedy že vyšší pořizovací náklady se časem vrátí na nižších nákladech provozních.

www.uspornespotrebice.cz

Osekaný základ, standard a nadstandard

   Většina spotřebičů je vyráběna v modelových řadách podle jejich výbavy nebo chcete-li podle "osekání" jednotlivých funkcí. Může se zdát, že tři pračky jednoho výrobce, jedné modelové řady se na první pohled neliší, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že pračky se v zásadě neliší spotřebou ani dalšími tabulkovými parametry, ale výbavou. Cenově odstupňované varianty mají různé programy, liší se komfortem a funkcemi, které zpříjemňují život uživatele. Součásti, které nevidíte jsou právě tím za co si připlatíte. Inovace a nové technologie udržují ceny přístrojů, ale najdete je obvykle v top modelech již zmíněných modelových řad.

Dostupnost servisu? Jsou to jenom stroje ... 

   I když si vyberete nejdražší, nejnovější, nejprodávanější nebo jinak nejúžasnější přístroj ze všech, je to stále jenom "stroj". Ještě před nákupem se ujistěte o dostupnosti servisu a nevěřte vždy prodejci, který Vám proto aby prodal, slíbí i to co nedokáže splnit. Pokud značku neznáte, tak si ověřte, nejlépe přímo u výrobce, kde ve vašem okolí je autorizovaný servisní partner pro záruční i pozáruční opravy spotřebičů. Prodloužená záruka je už jenom třešínkou na dortu a v poslední době se u dobrých přístrojů běžné záruky prodlužují na tři, čtyři i pět let. Před nákupem se však znovu ujistěte o podmínkách prodloužených záruk. V mnoha případěch se jedná o záruky pouze na vybrané součásti, ne na celý výrobek.
 
Jak vybrat dobrou myčku? | Jak vybrat dobrou pračku? | Jak vybrat sušičku prádla? | Jak vybírat kávovary?